OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

O rakoch

O Rakoch

Raky patria k najroziahlejšiemu kmeňu živočíšnej ríše. Rozoznávame tri čeľade: - Cambaridae

                                                                                                                                        - Parastacidae

                                                                                                                                        - Astacidae

Na svete existujú dve najdôležitejšie centrá vískytu račích druhov. Prvé sa nachádza na juhovýchode USA, kde sa nachádza takmer 80% populácie druhu Cambaridae. Ale aj vo východnej Číne a v Japonsku sa nachádza táto čeľaď. Druhá najrozšírenejšia čeľaď je v Austrálii, konkrétne v štáte Victoria. Žije tam skoro väčšina rakov čeľade Parastacidae. Ale tiež sa nachádzajú aj na iných miestach vo svete, napríklad na Madagaskare, v Papuei Novej Guinei, tiež v Južnej Amerike a na Novom Zélande. Čeľaď Astacidae  sa vyskytuje skoro v celej Európe s výnimkou severnej Európy a južného Španielska. Zasahuje aj do západného Ruska.

 

Pôvod Rakov

Za posledných 100 rokov našli vedci dve teórie pôvodu rakov. Prvá teória z roku 1880, ktorou sa zaoberal pán Huxley sa prikláňa k názoru, že dve skupiny kôrovcov, predkovia dnešných rakov, opustili nezávisle na sebe morské prostredie a stali sa základom pre vytvorenie populácie na severnej pologuly a južnej pologuly. Na sevrnej pologuly sa z nich vyvynuli čeľade Cambaridae a Astacidae. Druhá populácia s rozšírila na juhu a dala vzniknúť čeľaď Parastacidae. Druhá teória bola vypracovaná v roku1902 a vypracoval ju pán Ortman, ktorý doložil, že všetky dnes žijúce druhy majú spoločných predkov. Bohužial ešte stále nie je rozlúštené, ktorá teória je pravdivá a pôvod rakov je aj naďalej predmetom vedeckého skúmania.

 

Čím ich kŕmiť

Raky sú všežravce a preto trba dbať na to a brať to z rezervou keď vám uloví nejakú rybku, alebo poobhrýza listy rastliny. Keď chcete tieto zaujímavé tvory chovať treba ich kŕmiť čo najpestrejšiou stravou. Pri analýzach žalúdku bolo zistené, že dospelí jedinec skoyumoval takmer 80% rastlinej potravy, 15% živočíšnej stravy. Z toho vyplíva, že dospelé jedince treba kŕmiť zväčša rastlinou zložkou. Napríklad: zemiaky, mrazený hrášok, mrazený alebo listový špenát, uhorka (šalátová), mrkva, tekvica (v malom množstve, ale ak to vašemu rakovi zachutí tak môžete postupne pridávať), naparená žihľava. Asi si myslíte, že sú to hlúposti, ale nie sú. Pamätajte na to, že raky sú živočíchy žijúce v jazerách a potokoch a preto majú k dizpozícií aj takúto stravu. Mäsitá zložka je napríklad: patentky(komárie larvy), rybie mäso, nitenky, dafnie, hmyz, odpadové slimáky.

Malé ráčatá potrebujú viacej mäsitej zložky v strave a toto platí aj pre rakov pred a po zvliekaní.

Ak by ste náhodou nevedeli ako vyzerá vhodné krmivo tak ho nájdete v sekcií Fotogaléria.

 

 

Rak sa zvliekol

Pancier, ktorý chráni tele raka sa s ním nezväčšuje, ale rak ho mení, zvlieka ho. Je to skoro vždy kritický okamih, nený chránení a je dočasne bezbranný. Po úspešnom zvliekaní je rak vždy sýto vyfarbení. Mladé raky sa počas prvého roka života zvliekajú skoro každý mesiac. Ale tempo rastu a zvliekania sa spomaluje keď je rak starší. V komerčnom chove sa puužívajú aj také praktiky, že sa rakovi odstrihnú nohy alebo iné časti tela. Upozornenie: JE TO TÝRANIE ZVIERAT!!! Správny chovateľ sa určite takýmto praktykám vyhne. Niekedy je potrebné aby ste rakovi vo vyliekaní pomohli. Ale iba pri vynimočných situáciách.